Winners

 

01. Best Animation or Animated Sequence
UnderSee
Margie Kelk | Lynne Slater

02. Best Scientific & Education
Reclaiming The Negative
Mike Beech

03. Best Costume Design
Eat the Rainbow
Amie Sarazan

04. Best Hair, Make-Up and Body Design
Flesh is Heir To
Chelsea Paige

05. Best Visual Effects or Design
Kingdom Anthem: The Kingdom Descends Upon the World
The Church of Almighty God

06. Best Original Score
Romance
Eddie Torres

07. Best Sound Design
Medulla
Alex Debicki

08. Best Music Video
Trio
Igor Chekin

09. LGBTQ Award
Gay as in Happy: A Queer Anti-Tragedy
Jordana Valerie Allen-Shim

10. Best Experimental Film
[13.1-9+19+13] Vol.01
Madam M.A

11. Best New Media, Web, Mini Series & TV
Red Rose
Vijaykumar Mirchandani | Jorge Alvarez

12. Best Editing of a Documentary
Vladivostok Terminus
Laurent Canches

13. Best Cinematography in a Documentary
Boundless Life
Stefan Rainer

14. Best Director of a Short Documentary
In Search of Professor Precarious
Gerry Potter

15. Best Director of a Feature Documentary
Vladivostok Terminus
Laurent Canches

16. Best Short Documentary
The Power Of Fate
Stanislav Tsekhmistrenko

17. Best Feature Documentary
The Search For Little Flanders
Pamela Hunt

18. Best Editing of a Foreign Language Film
Million Loves in Me
JT Billings | Chean Hoong Loo | Chee Chong Mak

19. Best Cinematography in a Foreign Language Film
The Queen
Hugo Teugels | Daria Samad | Sara Batal

20. Best Original Screenplay of a Short Foreign Language Film
Greta’s Bed and Breakfast
Angelika Roberts

21. Best Original Screenplay of a Foreign Language Feature Film
Creeping Out
Jakub Mateusz Boruń

22. Best Supporting Actress in a Foreign Language Film
Million Loves in Me
Ruby Yap

23. Best Supporting Actor in a Foreign Language Film
Everybody Changes
Arantxa De Juan

24. Best Lead Actress in a Foreign Language Film
The Darkest Sorrows
Margaux Colarusso

25. Best Lead Actor in a Foreign Language Film
Million Loves in Me
John Y

26. Best Director of a Short Foreign Language Film
Greta’s Bed and Breakfast
Elisabeth Seth Rippe

27. Best Short Foreign Language Film
Athina – Stockholm
Anastasia Sima

28. Best Director of a Foreign Language Feature Film
Home Away
Oliver Yan

29. Best Foreign Language Feature Film
Everybody Changes
Arturo Montenegro | Andry Barrientos | Gina F. de Cochez | Terri Thrush

30. Best Unproduced Script
Clubbed
Charles Pelletier and C. Stephen Foster

30. Best Unproduced Script
I Am Now A Star
John Y

30. Best Unproduced Script
M.O.B
Sophia Louisa Lee

30. Best Unproduced Script
My Missing Year
C. Stephen Foster

31. Best Original Screenplay of a Short Film
Thirty Minutes
Claire Elizabeth Terry

32. Best Editing of a Short Film
[3+20]
Madam M.A

33. Best Cinematography in a Short Film
Wee King of Nowhere
Benjamin Pritchard

34. Best Short Comedy
Love Lives in a Void
Johnny Zito

35. Best Supporting Actress in a Short Film
The Turner Exhibit
Michele Pawk

36. Best Supporting Actor in a Short Film
Eat the Rainbow
H.P. Mendoza

37. Best Lead Actress in a Short Film
Two Hues
Weaam Williams

38. Best Lead Actor in a Short Film
Divide – Time to Breathe
Jamel Lewis

39. Best Director of a Short Film
Wee King of Nowhere
Peter Magát

40. Best Short Film
Divide – Time to Breathe
Jorge Alvarez | Vijaykumar Mirchandani | Anthony Paulino | Tony Malik

41. Best Story
Can’t Stop the Sun from Shining
Dr. Teresa Mular

42. Talented New Filmmaker
The Power Of Fate
Stanislav Tsekhmistrenko

43. Photography
USA /Mexico Immigration
Jeff Grace

44. Best Film Poster
Rendezvous
Seth Pozak

45. Best Original Screenplay of a Feature Film
Occupants
Julia Camara

46. Best Editing of a Feature Film
Full Circle
Noel Brady

47. Best Cinematography in a Feature Film
The Tent
Robert Skates

48. Best Feature Comedy
Tin Holiday
Joe Camareno | Stephanie Wiand | Kurt Patino | Ajay Nayyar | Craig Connolly

49. Best Supporting Actress
The Crickets Dance
Sandra Lafferty

50. Best Supporting Actor
Empire
Don Schroeder

51. Best Lead Actress
Marcus
Katana Malone

52. Best Lead Actor
The Tent
Tim Kaiser

53. Best Director
The Tent
Kyle Couch

54. Best Film
The Crickets Dance
Veronica Robledo | Christiana Cross

55. Best of The Fest
Divide – Time to Breathe
Jorge Alvarez | Vijaykumar Mirchandani | Anthony Paulino | Tony Malik

Translate »